Historia róż

Historia róż Róże hodowano już 5000 lat temu na Sumerze, stąd właśnie rozpowszechniła się w całej Mezopotamii. W tym czasie róże hodowano również w Chinach. Jeśli wierzyć legendom, to około 2300 r.p.n.e. róże rosły w ogrodach Saragona Wielkiego. Jeśli weźmiemy zastosowanie lecznicze róż to już Hipokrates znał dobrze właściwości lecznicze tych pięknych kwiatów. Około 490 r. p.n.e. Znana była róża powtarzająca swoje kwitnienie, co było niespotykane w tamtych czasach. Eksperci i historycy nie są pewni w tym zakresie, ale przypuszczają, że mogła to być róża damasceńska. Już w antycznym Rzymie mieszkańcy byli pasjonatami róż, hodowali je w ogrodach, a także przystrajali ich kwiatami sale bankietowe. Piliniusz Starszy żyjący w latach 23 do 79 w swej książce „Historia naturalis” wymienił 12 gatunków, znanych wówczas róż, hodowanych w okolicach Rzymu i Neapolu. Zapotrzebowanie na róże w Rzymie było tak wielkie, ze lokalna produkcja nie zaspakajała już potrzeb mieszkańców Rzymu. W związku z tym zaczęto sprowadzać je okrętami z Północnej Afryki i Cyrenajki. W historii znany jest przykład przesady co do użycia róż. Podczas uczty Heliogobala, czternastoletni solenizant przypadkowo, zadusił swych gości nadmierną ilością spadających z sufitu płatków róż.

Zanokcica gniazdowa

Zanokcica gniazdowa Nie wyobrażam sobie mieszkania bez kwiatów, zwłaszcza bez paproci. Zanokcica gniazdowa właśnie jest paprocią. Na świecie jest jej bardzo dużo i rosną na całej kuli ziemskiej. Ten rodzaj paproci jest rośliną pokojową. Bardzo dawno temu zanokcica gniazdowa była używana do wyrobu różnych leków ziołowych. Liście zanokcicy gniazdowej wyrastają przeważnie do sześćdziesięciu centymetrów. Jeśli nie chcemy by liście tej rośliny były tak długie, trzymamy wtedy paprotkę w trochę przyciasnej doniczce. Paprocie z reguły rosną dość szybko. Paprotki niestety nie kwitną, ponieważ jest ona rośliną zarodnikową. Zanokcica gniazdowa lubi wilgotną atmosferę. Lubi żeby często ją zraszać, spryskiwać, od czasu do czasu zrobić jej nawet w wannie lekki prysznic. Zanokcica gniazdowa może mieć listki bardzo drobne, lekko poszarpane. A u innego rodzaju zanokcicy gniazdowej liście mogą być skórzaste, błyszczące, gdzie na środku wystaje brunatny nerw. Układ rozety liści jest bardzo podobny do ptasiego gniazda . Stąd też nazwa tego gatunku paproci. Zanokcicę gniazdową można kupić w każdej kwiaciarni. Kupując ją trzeba zwrócić uwagę by roślina była świeża, nie miała wyglądu zmęczonej i zniekształconych liści.

Hoja różowa

Hoja różowa Długie pędy hoji pokryte są drobnymi liśćmi, a latem pachnącymi kwiatami, które kwitną od maja do jesieni. Kwiaty mają barwę białą lub kremową z czerwonym przykoronkiem. Zebrane są w niewielkie baldachy. Szczególnie silny zapach jest wieczorem. Gdy roślina przekwitnie nie należy odcinać pędów, gdyż kwiat już więcej nie zakwitnie. Hoja ma grube i ciężkie gałęzie, dlatego też należy umieścić w doniczce drabinkę i przywiązać pędy. Roślina ta wymaga ziemi piaszczysto – gliniastej i porządnego drenażu najlepiej z warstwy drobnych kamyków na dnie doniczki. Roślinę rozmnaża się w okresie od maja do lipca. Sadzonki robi się z młodych, trochę zdrewniałych u podstawy pędów, które posiadają dwie pary liści i szczytowy pączek. Starsze rośliny przesadzamy rzadko, gdyż po przesadzeniu przez najbliższy rok nie będą kwitnąć. W lecie powinna być ustawiona w ciepłym miejscu w dobrze przewietrzanym, ale nie chodzi tu o przeciągi. Od października do lutego dobrze jest przenieść kwiatek w miejsce, gdzie temperatura nie będzie przekraczała 12 stopni Celsjusza.

Trawniki

Trawniki Trawniki znajdują się w zasadzie na każdym podwórku. Podwórko jest to wydzielony fragment działki. Aby uzyskać najlepszy trawnik należy go zasiać. Każde podwórko porasta jakaś trawa ale jest to tak zwana samo siewka. Piękny trawnik uzyska się tylko wtedy gdy będzie się o niego odpowiednio dbało. Najpierw nakazy wybrać odpowiedni rodzaj trawy następnie przygotować podłoże. Ziemie przez sadzeniem należy spulchnić i zorać następnie trawę sieje się rzucając ja gdzie popadnie na ta właśnie ziemię. Trawę należy siać na wiosnę. Po pewnym czasie zacznie kiełkować. Gdy trawa będzie już dorodna należy ją skosić, można dokonać tego za pomocą urządzenia mechanicznego czyli tak zwanej kosiarki. Dawniej czynność tą wykonywano ręcznie przy użyciu kosy. Trawę należy kosić średnio co tydzień, dzięki temu zabiegowi staje się gęściejsza i dorodniejsza. oprócz czynności koszenia bardzo ważne jest również jej podlewanie. W tym celu stosuje się wąż lub zraszać czyli urządzenie na stałe wmontowane na trawnik.