Drzewa

Drzewa Drzewa rosną prawie w każdym miejscu. Drzewa dzieli się na drzewa owocowe oraz ozdobne. Drzewa owocowe można spotkać w każdym sadzie, są one specyficzne ponieważ wydają plon który ludzie mogą konsumować bezpośrednio lub wykonywać z niego przeróżne przetwory typu dżemy. Każde drzewo bez względu do jakiego typu należy składa się z takich samych elementów. Do elementów każdego drzewa można zaliczyć korzeń który rośnie głęboko w ziemi, dzięki niemu drzewo czerpie pokarm w postaci składników mineralnych, następnie jest trzon który pnie się wysoko i na końcu rozgałęzia w postaci grubych konarów. Na każdym drzewie rosną liście. Drzewa ozdobne zamiast liści mogą posiadać również igły. Zanim na drzewie wyrosną liście najpierw każde drzewo pączkuje na wiosnę, a na jesień gubi swe okrycie. Można powiedzieć ze drzewa ozdobne również wydają plony w postaci owoców takich jak szyszki, jarzębina są one jednak nie jadalne dla ludzi tylko zwierząt. drzewa stanowią piękną ozdobę każdej ścieżki i ulicy.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity Bluszcz znany jest jako roślina rosnąca w parkach i ogrodach. Zdrewniałe, podobne do grubych sznurów pędy pną się w górę, a ich długość dochodzi do kilkunastu metrów. Mało kto wie, że bluszcz jest kwiatem długowiecznym i może żyć nawet 300 lat! Jego liście są ciemnozielone, pięciopalczaste i w dotyku skórzaste. Jest sporo odmian bluszczu, m.in. pstrolistne, np. z liśćmi o białych obrzeżach. Jego żółtozielone kwiaty są małoefektowne. Owoce bluszczu mają właściwości trujące, a dojrzewają dopiero zimą. Bluszcz jest rośliną, która bardzo nie lubi słońca. Najlepiej rośnie w ciemnym pomieszczeniu, a jeśli musimy koniecznie go postawić w pokoju, gdzie dociera słońce, to najlepiej w cieniu. Bluszcze po prostu lubią chłodne powietrze. Dobrze, gdy pędy mogą się wspinać po ściennych kratach, ale daleko od okien. Zimą, jeśli w domu mamy bardzo ciepło musimy przestawić roślinę w najchłodniejsze miejsce i ograniczyć podlewanie. Znowu latem podlewamy obficie. Okres spoczynku tej rośliny trwa od października do stycznia. Rozmnażać należy poprzez sadzonki odcięte z pędów, które mają korzonki czepne.

Paprocie

Paprocie Najpopularniejszą paprocią jest odmiana o nazwie nefrolepis bostońska. Gatunek ten wymaga temperatury ok. 20 stopni Celsjusza i dużej wilgotności. Najmniej wymagającą i szybko rosnącą paprocią jest nefrolepis wysoki. Szybko się rozrasta i ma długie, delikatne i zielone liście lekko wyginające się na boki. Roślina ta tworzy zatem malowniczy wachlarz. Odmiana podwójnie pierzasta nie może być hodowana w suchym powietrzu i niskiej temperaturze. Jednak najładniejsza ze wszystkich paproci jest adinatum klinowate. Ma ona delikatne, wachlarzowate i drobne listki, które rosną na cienkich, brunatnych ogonkach. Może być uprawiana tylko i wyłącznie w szklarni lub oranżerii. Jeśli chcemy ją hodować w mieszkaniu, gdzie jest centralne ogrzewanie, to musimy pamiętać o obfitym podlewaniu. Ziemia musi być zawsze wilgotna, a liście często zraszane. Muszą być podlewane wodą zakwaszoną, gdyż nie lubią wapnia. Wszystkie gatunki paproci przesadza się wiosną, szczególną uwagą otaczając korzenie. Silne rośliny można przy przesadzaniu podzielić poprzez rozerwanie kłącz.

Filodendron pnący

Filodendron pnący Pędy Filodendrona osiągają długość nawet 10 metrów. Liście są rzadko rozmieszczone na łodydze, więc jeśli jest ona długa, to mimo wszystko nie przytłacza swoją gęstością. Liścia osiągają długość nawet 30 cm. Mają ciemnozieloną barwę o sercowatym kształcie. Filodendron ma małe wymagania. Źle znosi duże nasłonecznienie i lubi wysokie temperatury. Jeśli więc mamy w domu wysoką temperaturę, nie musimy się obawiać, że kwiat nam zwiędnie lub zachoruje. Wymaga jednak dużej wilgotności powietrza, jak i podłoża. Dobrze jest od czasu do czasu przecierać liście mokrą szmatką. Zimą dobrze jest w pobliżu rośliny rozpylać wodę i mieć nawilżacze powietrza w mieszkaniu. Wymaga zasilania nawozami mineralnymi i nawozem naturalnym, jeśli mamy taką możliwość. Przynajmniej raz w roku musimy kwiat przesadzić wymieniając ziemię na nową. Filodendron rozmnaża się w lutym przez sadzonkowanie pędów uciętych ze zdrowego pędu z dużą liczba korzonków. Najpierw sadzimy pędy w mieszance torfu z piaskiem ,a po ok. 3 tygodniach przesadzamy do doniczki z żyźniejszą ziemią. Aby kwiat był lepiej rozgałęziony po kilku miesiącach ucinamy końcówki wszystkich pędów.