Jabłka

W Polsce występuje około dziesięciu tysięcy różnych odmian jabłek. Przy zakupie nowych drzewek warto zasięgnąć informacji na temat kiedy będą one owocować czyli w jakiej porze roku. Jabłka dojrzewają w okresie od czerwca do października i warto takie odmiany posadzić, aby owocami cieszyć się od jak najwcześniejszych czasów aż do późnej jesieni. Najwcześniej dojrzewa odmiana Klarapfel – to odmiana z nowszej hodowli oraz te starsze odmiany typu papierówka. Później dojrzewają Doskovery ale najwięcej jabłek dojrzewa we wrześniu i październiku. Pod koniec sierpnia zbiera się jabłka odmiany Celeste. Jabłka te są tak zwane deserowe, bardzo soczyste i bardzo smaczne. Można je przechowywać dość długo. Wrzesień to czas na Antonówkę. Antonówka należy do jednej z najstarszych odmian jabłek. Jest bardzo wytrzymała na mróz. Antonówka ma miąższ bardzo kruchy i w smaku lekko kwaskowaty. Po Antonówce przychodzi czas na jabłko odmiany Delikates, Bohemiaoraz Czempion. Na początku października zbiera się jabłka odmiany Aria oraz Ligol.

Ochrona róż przed zimą

Ochrona róż przed zimą Wiadomo, że róże mają niską odporność na zimno i dlatego na zimę powinniśmy je starannie zabezpieczyć. Zabezpieczanie przed zimą powinniśmy zacząć już na początku listopada, wówczas gdy gleba zacznie przemarzać na głębokość ponad cztery centymetry. Po pierwsze powinno się zakopczykować róże. Należy to zrobić kompostem, ziemią lub odkwaszonym torfem na wysokość co najmniej 20 centymetrów. Jeżeli mamy do czynienia z różami pnącymi zabezpieczanie ich wygląda nieco inaczej. Należy róże pnące odczepić od podpór, ułożyć na ziemi i kryć słomą, lub iglakami, a ziemią obsypujemy tylko od dołu. Natomiast przy różach piennych należy je przygiąć do ziemi, jednak jest to czynność trudna i wymaga dużo wprawy, gdyż łatwo jest uszkodzić róże. Ważną zasadą jest, by co roku przyginać ją w tę samą stronę. Wówczas koronę róży należy przymocować do ziemi i następnie obsypać. Jeżeli róża ma koronę rozrośniętą, to wówczas obsypujemy ją tylko u nasady, a nie w całości. Można również w przypadku róż piennych zastosować chochoła.

Czereśnie

Czereśnie mogą mieć owoce o różnych kolorach od żółtej poprzez żółto – pomarańczową aż do czerwonej. Bez względu na to, jakiego są koloru należą do jednych z najsmaczniejszych owoców naszych sadów. Czereśnie są owocami, które mają najwięcej cukru spośród wszystkich owoców. Bardzo dobrze wpływają na pracę naszego serca. Jedną z najbardziej wartościowych odmian czerwonych czereśni jest odmiana Kordia. Należy ona do późnych odmian czereśni. Owoce Kordii sa bardzo duże o kształcie sercowatym, są bardzo soczyste a jednocześnie ich miąższ jest zwarty, więc nie ociekają sokiem. Bardzo przyjemnie się je je. Niestety odmiana ta należy do odmian wrażliwych na mróz. Owoce Kordii sa odporne na zgniecenia oraz na wszelkiego typu choroby czy pleśnie. Kordia należy do drzew które początkowo po posadzeniu silnie i szybko rosną. Owoce zbiera się razem z szypułkami gdyż sam owoc pozbawiony szypułki szybko puszcza sok i owoc robi się wiórowaty i niesmaczny. Czereśnie nie wymagają jakiegoś specjalnego cięcia jedynie w pierwszym roku należy skrócić pień do wysokości około jednego metra.

Nawożenie róż

Nawożenie róż Najważniejsze w pielęgnacji róż jest ich przycinanie, ważne jednak jest również ich nawożenie. Ważne jest, by dostarczyć różom składników pokarmowych, które będą potrzebne do ich wzrostu. Jednak powinniśmy wiedzieć, że róże są bardzo wybredne jeżeli chodzi o nawożenie i powinniśmy starannie dobierać im składniki odżywcze. Nawożenie powinniśmy zacząć już przed założeniem rabat z różami, a także w trakcie wzrostu róż. Ważne jest, by dostarczyć różom odpowiednią ilość fosforu i potasu, gdyż te dwa pierwiastki pomagają różom w zawiązywaniu pąków kwiatowych. Jednak najlepszym nawozem dla róż jest obornik. Zanim posadzimy róże, miejsce na którym będą rosły powinniśmy nawieźć obornikiem. Obornik będąc w ziemi rozłoży się i wzbogaci glebą w potrzebne składniki odżywcze, zwiększając ilość miko- i makroelementów w glebie. Następnie po posadzeniu róży również możemy zastosować ten naturalny nawóz, jednak powinniśmy go wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Do nawożenia możemy wykorzystać również mieszanki wieloskładnikowe, które gotowe możemy kupić w sklepie.