Sad

Sad Drzewa owocowe najlepiej sadzić w okresie późnej jesieni. Drzewa sadzone o tej porze zdążą się jeszcze ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli korzenie zostały w wyniku sadzenia uszkodzone to również zdążą się naprawić i odnowić gdyż korzenie drzew rosną dopóki gleba ma temperaturę wyższą od czterech stopni Celsjusza. Takie sadzone jesienią drzewa wiosną wypuszczą liście a niektóre mogą już zakwitnąć. Niestety takie jesienne sadzenie może spowodować przemarzniecie korzeni młodych drzew lub nawet części nadziemnej sadzonki. Jeśli drzewka są szczególnie mało odporne na mrozy to lepiej je sadzić wczesną wiosną. Do takich „zmarzluchów” należą brzoskwinie, morele, czereśnie czy śliwy. Te zasady dotyczą drzew, które są sadzone jako sadzonki, ale mamy również sadzonki sprzedawane w pojemnikach i tym nie jest groźny przymrozek. Takie rośliny łatwiej się aklimatyzują. Przed zakupem sadzonki warto przyjrzeć się jej korzeniom, sprawdzić czy korzenie są zdrowe i nieuszkodzone, jeśli roślina rośnie w pojemniku to korzenie nie powinny wyrastać poza pojemnik.

Jabłka

W Polsce występuje około dziesięciu tysięcy różnych odmian jabłek. Przy zakupie nowych drzewek warto zasięgnąć informacji na temat kiedy będą one owocować czyli w jakiej porze roku. Jabłka dojrzewają w okresie od czerwca do października i warto takie odmiany posadzić, aby owocami cieszyć się od jak najwcześniejszych czasów aż do późnej jesieni. Najwcześniej dojrzewa odmiana Klarapfel – to odmiana z nowszej hodowli oraz te starsze odmiany typu papierówka. Później dojrzewają Doskovery ale najwięcej jabłek dojrzewa we wrześniu i październiku. Pod koniec sierpnia zbiera się jabłka odmiany Celeste. Jabłka te są tak zwane deserowe, bardzo soczyste i bardzo smaczne. Można je przechowywać dość długo. Wrzesień to czas na Antonówkę. Antonówka należy do jednej z najstarszych odmian jabłek. Jest bardzo wytrzymała na mróz. Antonówka ma miąższ bardzo kruchy i w smaku lekko kwaskowaty. Po Antonówce przychodzi czas na jabłko odmiany Delikates, Bohemiaoraz Czempion. Na początku października zbiera się jabłka odmiany Aria oraz Ligol.

Drzewa

Drzewa Drzewa rosną prawie w każdym miejscu. Drzewa dzieli się na drzewa owocowe oraz ozdobne. Drzewa owocowe można spotkać w każdym sadzie, są one specyficzne ponieważ wydają plon który ludzie mogą konsumować bezpośrednio lub wykonywać z niego przeróżne przetwory typu dżemy. Każde drzewo bez względu do jakiego typu należy składa się z takich samych elementów. Do elementów każdego drzewa można zaliczyć korzeń który rośnie głęboko w ziemi, dzięki niemu drzewo czerpie pokarm w postaci składników mineralnych, następnie jest trzon który pnie się wysoko i na końcu rozgałęzia w postaci grubych konarów. Na każdym drzewie rosną liście. Drzewa ozdobne zamiast liści mogą posiadać również igły. Zanim na drzewie wyrosną liście najpierw każde drzewo pączkuje na wiosnę, a na jesień gubi swe okrycie. Można powiedzieć ze drzewa ozdobne również wydają plony w postaci owoców takich jak szyszki, jarzębina są one jednak nie jadalne dla ludzi tylko zwierząt. drzewa stanowią piękną ozdobę każdej ścieżki i ulicy.

Nowe drzewka

Nowe drzewka Zanim zaczniemy sadzić nowe drzewka w swoim sadzie należy zapatrzeć się w sadzonki. Najlepiej zrobić to w wyspecjalizowanych szkółkach. Potem należy odpowiednio rozplanować miejsca sadzenia drzewek tak, aby dorosłe drzewa mogły się swobodnie rozwijać. Odpowiednie rozstawienie zależy od gatunku drzewa, rodzaju gleby i wielkości działki. Na małych działkach zaleca się sadzenie drzewek karłowatych i pół karłowatych natomiast na większych można sadzić odmiany normalne. W momencie, gdy są sadzone młode drzewa należy je sadzić jakieś trzy centymetry głębiej niż rosły w szkółce lub pojemniku. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi sadzonki lepiej się ukorzenią. Jeśli drzewka są szczepione to należy sadzić tak, aby miejsce szczepienia było ponad powierzchnią gleby o około dwudziestu centymetrów. Bardzo ważne jest podczas sadzenia drzew przewidzieć, w jaki sposób będą rozrastały się młode drzewa. Jeśli nasze drzewa należą do grupy drzew słabo rosnących to wystarczy utrzymać odległość około dwóch metrów od sąsiedniej działki.