Krwawnik kichawiec

Krwawnik kichawiec Naturalnym środowiskiem dla krwawnika kichawca są tereny całej Europy. W Polsce najczęściej można go spotkać na terenie Pomorza Zachodniego, Ziemi lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Należy on do rodziny wieloletnich bylin. Wytwarza proste pędy o długości od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów. Na pędach wyrastają kwiaty zebrane w luźne bakldachogrona. Kwiaty krwawnika mogą być półpełne lub pełne w kolorze białym. Krwawnik kwitnie w okresie od lipca do września. Lubi stanowiska słoneczne i dobrze znosi nawet okresowe przesuszenie gleby. Kwiaty krwawnika kichawca zebrane sa w koszyczki kwiatowe. Taki koszyczek składa się z licznych kwiatów, które nie maja szypułek, lecz wyrastają bezpośrednio z osi kwiatostanu. Jeśli z rośliny będzie się systematycznie usuwać zwiędłe kwiaty roślina będzie o wiele dłużej pięknie kwitła. Ścięte kwiaty mogą stać w wazonie przez długi okres czasu a jeśli zasuszymy kwiaty będziemy mieli dodatkowa ozdobę bukietów zimowych. Jeśli nie mamy tego kwiatu we własnym ogrodzie warto się po niego wybrać na łąki gdzie rośnie w swym naturalnym środowisku.

Przygotowanie roślin

Przygotowanie roślin Rośliny, które chcemy przeznaczyć na bukiety ścinamy w momencie, gdy kwiaty już całkowicie rozkwitły. Kwiaty należy ścinać, gdy są suche gdyż, jeśli są wilgotne lub wręcz mokre trudne je będzie wysuszyć a może się tak zdarzyć, że zanim wyschną to zgniją. Suszymy rośliny w ciepłym i przewiewnym miejscu. Niektóre kwiaty takie jak na przykład ostróżki, suchołuski, miechunki czy krwawniki suszymy w ten sposób, że związujemy po parę łodyżek kwiatów razem jeden pęczek i taki pęczek zawieszamy w suchym miejscu kwiatami do dołu. Inne kwiaty takie jak hortensja, gipsówka, trawy, zboża czy makówki suszy się rozkładając je na przewiewnych półkach. Gałązki drzew, mech oraz szyszki, które wykorzystuje się w różnorodnych kompozycjach można suszyć układają je na przykład w kartonowych pudłach. Jeśli mamy w planie zasuszyć róże czy tulipany warto wykorzystać do tego piasek czy żel krzemionkowy. W ten sposób suszy się jedynie główki kwiatów. Gałązki z listkami można konserwować przy pomocy gliceryny, którą rozsmarowuje się po częściach roślin.

Kalanchoe Blossfelda

Kalanchoe Blossfelda Kalanchoe blossfelda to sukulent, który należy do rodzinyCrassulaceae. Kalanchoe blossfelda pochodzi z Chin, ale można ją spotkać również, środowisku naturalnym w Afryce, Malezji, Indiach, na Półwyspie Arabskim. W warunkach domowych może rosnąć przez wiele lat. Ma przepiękne kwiaty o różnym zabarwieniu. Zimą kalanchoe nie lubi dużo wody, toteż trzeba ją podlewać oszczędnie. Jest wiele odmian tej rośliny. Kalanchoe blossfelda może kwitnąć przez cały rok, ponieważ ogrodnicy wysiewają ją w różnych terminach. Wysiewa się ją przeważnie w marcu, albo jako sadzonkę w maju. Niestety ten kwiat też nie pachnie. Na parapecie najlepiej kiedy zapewni się jej odpowiednio dużo światła, ale nie można narażać jej na bezpośrednie słońce. Kalanchoe blossfelda bardzo lubi towarzystwo innych roślin. Można sadzić ją w jednej dużej donicy z innymi roślinami, tworząc różne kompozycje kwiatowe. Kiedy będziemy kupować kalanchoe blossfelda w kwiaciarni, zwracajmy uwagę, jak ona wygląda. Co najwyżej połowa kwiatów powinna być całkowicie wybarwiona. Nie powinna mieć też na liściach plam mączniaka. Jeśli kupimy piękny, zdrowy kwiat i będziemy się nim odpowiednio opiekować, wtedy długo będzie cieszyć nasze oczy swoim widokiem.

Bukiety i kompozycje

Bukiety i kompozycje Z zasuszonych kwiatów i innych roślin najłatwiej jest ułożyć bukiet. Nie trzeba do tego jakieś specjalnej wprawy wystarczy minimum pracy a efekt murowany. Najłatwiej zacząć od dużych kwiatów i ułożyć je w wiązankę. Potem wolne przestrzenie pomiędzy dużymi kwiatami można wypełnić drobniejszymi kwiatami lub trawami. Taki bukiecik można przewiązać wstążką lub jakimś ozdobnym sznureczkiem. Z suchych kwiatów zamiast bukiecika do wazonika można ułożyć kompozycję ustawioną w naczyniu czy jakimś ozdobnym pojemniku. Taką kompozycje układa się na tak zwanej suche gąbce. Najpierw taką gąbkę docina się do wielkości i kształtu naczynia a później wkłada się w nią poszczególne elementy kompozycji. Taka gąbka utrzymuje rośliny przez nas włożone do niej w pozycji, jaką im nakazaliśmy. Jeśli nie mamy gąbki to może ja zastąpić na przykład piasek, ale wtedy kompozycja już nie będzie taka stabilna. Przy układaniu kompozycji kwiatowej w pojemniku możemy wykorzystać również suche gałązki, mech czy suszone owoce.