Sad

Sad Drzewa owocowe najlepiej sadzić w okresie późnej jesieni. Drzewa sadzone o tej porze zdążą się jeszcze ukorzenić przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli korzenie zostały w wyniku sadzenia uszkodzone to również zdążą się naprawić i odnowić gdyż korzenie drzew rosną dopóki gleba ma temperaturę wyższą od czterech stopni Celsjusza. Takie sadzone jesienią drzewa wiosną wypuszczą liście a niektóre mogą już zakwitnąć. Niestety takie jesienne sadzenie może spowodować przemarzniecie korzeni młodych drzew lub nawet części nadziemnej sadzonki. Jeśli drzewka są szczególnie mało odporne na mrozy to lepiej je sadzić wczesną wiosną. Do takich „zmarzluchów” należą brzoskwinie, morele, czereśnie czy śliwy. Te zasady dotyczą drzew, które są sadzone jako sadzonki, ale mamy również sadzonki sprzedawane w pojemnikach i tym nie jest groźny przymrozek. Takie rośliny łatwiej się aklimatyzują. Przed zakupem sadzonki warto przyjrzeć się jej korzeniom, sprawdzić czy korzenie są zdrowe i nieuszkodzone, jeśli roślina rośnie w pojemniku to korzenie nie powinny wyrastać poza pojemnik.

Jabłka

W Polsce występuje około dziesięciu tysięcy różnych odmian jabłek. Przy zakupie nowych drzewek warto zasięgnąć informacji na temat kiedy będą one owocować czyli w jakiej porze roku. Jabłka dojrzewają w okresie od czerwca do października i warto takie odmiany posadzić, aby owocami cieszyć się od jak najwcześniejszych czasów aż do późnej jesieni. Najwcześniej dojrzewa odmiana Klarapfel – to odmiana z nowszej hodowli oraz te starsze odmiany typu papierówka. Później dojrzewają Doskovery ale najwięcej jabłek dojrzewa we wrześniu i październiku. Pod koniec sierpnia zbiera się jabłka odmiany Celeste. Jabłka te są tak zwane deserowe, bardzo soczyste i bardzo smaczne. Można je przechowywać dość długo. Wrzesień to czas na Antonówkę. Antonówka należy do jednej z najstarszych odmian jabłek. Jest bardzo wytrzymała na mróz. Antonówka ma miąższ bardzo kruchy i w smaku lekko kwaskowaty. Po Antonówce przychodzi czas na jabłko odmiany Delikates, Bohemiaoraz Czempion. Na początku października zbiera się jabłka odmiany Aria oraz Ligol.

Czereśnie

Czereśnie mogą mieć owoce o różnych kolorach od żółtej poprzez żółto – pomarańczową aż do czerwonej. Bez względu na to, jakiego są koloru należą do jednych z najsmaczniejszych owoców naszych sadów. Czereśnie są owocami, które mają najwięcej cukru spośród wszystkich owoców. Bardzo dobrze wpływają na pracę naszego serca. Jedną z najbardziej wartościowych odmian czerwonych czereśni jest odmiana Kordia. Należy ona do późnych odmian czereśni. Owoce Kordii sa bardzo duże o kształcie sercowatym, są bardzo soczyste a jednocześnie ich miąższ jest zwarty, więc nie ociekają sokiem. Bardzo przyjemnie się je je. Niestety odmiana ta należy do odmian wrażliwych na mróz. Owoce Kordii sa odporne na zgniecenia oraz na wszelkiego typu choroby czy pleśnie. Kordia należy do drzew które początkowo po posadzeniu silnie i szybko rosną. Owoce zbiera się razem z szypułkami gdyż sam owoc pozbawiony szypułki szybko puszcza sok i owoc robi się wiórowaty i niesmaczny. Czereśnie nie wymagają jakiegoś specjalnego cięcia jedynie w pierwszym roku należy skrócić pień do wysokości około jednego metra.

Powstawanie owoców

Powstawanie owoców Większość drzew owocowych jest zapylana przez różne owady. Zapylanie jest potrzebne do tego, aby owoce mogły się zawiązać na kwiatach oraz odpowiednio wzrastać zawiązki owocowe. Tylko niektóre drzewa owocowe takie jak na przykład jabłoń, grusza czy czereśnia wymagają do zapylenia obecności pyłku innego drzewa, czyli są tak zwane obcopylne natomiast na przykład wiśnie i śliwy są samopylne, czyli w sadzie może rosnąć jedna śliwa czy jedna wiśnia natomiast muszą być dwie jabłonie czy dwie czereśnie, aby było dużo owoców. Pomimo, że niektóre drzewa owocowe są samopylne warto jednak zadbać o drugie drzewko tego samego gatunku gdyż, jeśli zapylanie kwitów jest z obcego drzewka to wtedy owoce sa bardziej dorodne i jest ich więcej. Do pełni szczęścia potrzebne byłyby jeszcze ule pszczele albowiem to właśnie pszczoły najlepiej zapylają kwiaty drzew owocowych. Pszczoły i inne owady pobierają pyłek kwiatowy z jednych drzew i przenoszą go na inne drzewa zapylając ich kwiaty. Drzewa tego samego gatunku muszą rosnąć w pobliżu siebie. Można również sadzić drzewa, które są szczepione na jednym pniu kilka odmian danego owocu.