Pielęgnacja róż

Pielęgnacja róż Najlepiej róże będą nam rosły, gdy posadzimy je w przepuszczalnej, żyznej glebie o dużej zawartości gliny, może być to również ziemia próchnicza i piaszczysta. Większość róż lubi stanowiska nasłonecznione i najlepiej, by słońce docierało do nich przez co najmniej 5 godzin dziennie. Jednak, gdy nie mamy możliwości posadzić róży na słońcu, możemy posadzić je tylko w półcieniu, wybierzmy wtedy róże rabatowe lub róże miniaturowe. Ważną zasadą jest, by na miejsca gdzie gorzej dociera słońce wybierać odmiany o jasnych kolorach kwiatów. Bardzo ważne w pielęgnacji róż jest ich prawidłowe przycinanie. Ważną zasada jest to, że najlepiej przycinać je wiosną. Zarówno odmiany rabatowe jak i odmiany wielkokwiatowe należy przycinać na wysokości ok. 20 cm. Przycinając krzew w ten sposób mamy możliwość pobudzenia go do tego, by wzmożone było zawiązywanie większej liczby kwiatów. Przycinając róże należy trzymać się zasady, że pędy chore i nadłamane wycinamy w całości. By kontrolować siłę wzrostu róż angielskich należy również umiejętnie je przycinać.

Ogrodzenie

Ogrodzenie Ogrodzenie stawiane jest po to aby odgrodzić się od reszty społeczności. Ogrodzenie najczęściej spotykane jest na osiedlach oraz działkach czyli terenach pod przyszłe osiedla. Każdy posiadający swoją własność prywatna pragnie wytyczenia miejsca na ile inni mogą wejść na jego teren prywatny. Temu służą ogrodzenia, one niejako odgradzają teren prywatny od innych ale tez nie pozwalają na wtargnięcie na nie osób trzecich. ogrodzenia stały się modne w zasadzie dopiero od kilkunastu lat. W tedy kiedy zaczęła rosnąc przestępczość i fala włamań . dzięki ogrodzeniom dużo włamywaczy nie przedostawało się do domostw. Ogrodzenia mogą być przeróżne , zacznijmy może od tych podstawowych do nich nalezą ogrodzenia wykonane z drewna. Te jednak nie są zbyt solidne ponieważ szybko można je zniszczyć i połamać. Ogrodzenia drewniane były najczęściej stosowane na wsiach aby oddzielić sąsiadujące obok siebie pola. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są ogrodzenia metalowe. ogrodzenia takie są bardziej wytrzymałe i trwałe na czynniki zewnętrzne.

Hoja Różowa

Hoja Różowa W osiemnastym wieku żył Thomas Hoy, który był ogrodnikiem księcia Northumberland z Syon House Middlesex. Od nazwiska tego właśnie ogrodnika hoja różowa zawdzięcza swoją nazwę. Roślina ta jest pnączem. Hoja różowa pochodzi z Dalekiego Wschodu i Australii, gdzie występują rejony tropikalne. Ogrodnicy uprawiają przeważnie dwa gatunki tej rośliny. Jest to hoja carnosa hoja bella. Hoja carnosa jest łatwiejsza w uprawie, dlatego częściej można spotkać ją w domach. Jest to pnącze, które nie musi mieć dodatkowych podpórek. Kwiaty hoi carnosa są gwiazdkowate. Zebrane są w kwiatostany po kilkanaście sztuk. Na środku taka gwiazda jest czerwona. Hoja bella jest trudniejsza w uprawie. Pędy są krótkie i zwieszające, a listki drobniejsze. Hoja różowa kwitnie całe lato, począwszy już od czerwca. Jeśli chodzi o zapach hoi różowej, to woń ma mdławą, a na kwiatach powstają krople lepkiej cieczy podobnej do miodu. Hoja nie przepada za nadmiarem wody. najlepsza woda do podlewania to po prostu deszczówka. Zimą hoja różowa przechodzi w stan spoczynku. Możemy wtedy ustawić ją na podstawce z wodą i kamykach. Hoja różowa nie lubi towarzystwa innych roślin, dlatego też powinno się ja hodować w osobnych donicach.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity Bluszcz znany jest jako roślina rosnąca w parkach i ogrodach. Zdrewniałe, podobne do grubych sznurów pędy pną się w górę, a ich długość dochodzi do kilkunastu metrów. Mało kto wie, że bluszcz jest kwiatem długowiecznym i może żyć nawet 300 lat! Jego liście są ciemnozielone, pięciopalczaste i w dotyku skórzaste. Jest sporo odmian bluszczu, m.in. pstrolistne, np. z liśćmi o białych obrzeżach. Jego żółtozielone kwiaty są małoefektowne. Owoce bluszczu mają właściwości trujące, a dojrzewają dopiero zimą. Bluszcz jest rośliną, która bardzo nie lubi słońca. Najlepiej rośnie w ciemnym pomieszczeniu, a jeśli musimy koniecznie go postawić w pokoju, gdzie dociera słońce, to najlepiej w cieniu. Bluszcze po prostu lubią chłodne powietrze. Dobrze, gdy pędy mogą się wspinać po ściennych kratach, ale daleko od okien. Zimą, jeśli w domu mamy bardzo ciepło musimy przestawić roślinę w najchłodniejsze miejsce i ograniczyć podlewanie. Znowu latem podlewamy obficie. Okres spoczynku tej rośliny trwa od października do stycznia. Rozmnażać należy poprzez sadzonki odcięte z pędów, które mają korzonki czepne.