Choroby róż

Choroby róż Najczęstszą chorobą na jaką chorują róże jest jest czarna plamistość. Charakteryzuje się ona tym, że na liściach róż pojawiają się bądź okrągłe lub też owalne plamy w kolorze czarnym. W czasie choroby liście róż początkowo żółkną a potem opadają. Odmiany róż, które są podatne na plamistość czarną należy opryskiwać już wtedy, gdy zawiązują się pędy róż preparatami do tego odpowiednimi, a są to: Score 250 EC lub Bravo 500 SC. Ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest to, by jesienią wygrabić wszystkie zalegające wokół róż liście. Jeżeli na młodych liściach zauważymy występujący miejscami biały nalot grzybni, który rozszerza się stopniowo, to możemy być pewni, że róże zaatakował mączniak prawdziwy. Wówczas zaobserwujemy zahamowany wzrost krzewów, a nowe pędy zniekształcone. Należy wtedy porażone mączniakiem pędy wyciąć i spalić. Jednak skuteczniej zawalczymy ze szkodnikiem, jeśli po wystąpieniu pierwszych objawów choroby opryskamy krzewy kilkakrotnie preparatami: Amistar 250 SC, Antifug 20 SL lub Siarkol Extra 80 W

Pielęgnacja róż

Pielęgnacja róż Najlepiej róże będą nam rosły, gdy posadzimy je w przepuszczalnej, żyznej glebie o dużej zawartości gliny, może być to również ziemia próchnicza i piaszczysta. Większość róż lubi stanowiska nasłonecznione i najlepiej, by słońce docierało do nich przez co najmniej 5 godzin dziennie. Jednak, gdy nie mamy możliwości posadzić róży na słońcu, możemy posadzić je tylko w półcieniu, wybierzmy wtedy róże rabatowe lub róże miniaturowe. Ważną zasadą jest, by na miejsca gdzie gorzej dociera słońce wybierać odmiany o jasnych kolorach kwiatów. Bardzo ważne w pielęgnacji róż jest ich prawidłowe przycinanie. Ważną zasada jest to, że najlepiej przycinać je wiosną. Zarówno odmiany rabatowe jak i odmiany wielkokwiatowe należy przycinać na wysokości ok. 20 cm. Przycinając krzew w ten sposób mamy możliwość pobudzenia go do tego, by wzmożone było zawiązywanie większej liczby kwiatów. Przycinając róże należy trzymać się zasady, że pędy chore i nadłamane wycinamy w całości. By kontrolować siłę wzrostu róż angielskich należy również umiejętnie je przycinać.

Cięcie róż

Cięcie róż Pędy róż, które powtarzają kwitnienie skraca się maksymalnie do połowy długości. Po wykonaniu takiego zabiegu kwitnienie róż jest o wiele bujniejsze. Bardzo ważnym zabiegiem jakim należy stosować przy prawidłowej pielęgnacji tych pięknych kwiatów ,istotnym przy prawidłowym wzroście, kwitnieniu oraz ważnym dla zdrowia róż jest usuwanie przekwitniętych a także porażonych od deszczu kwiatów. Kwiaty te należy obciąć tuż po tym jak opadną płatki, najlepiej robić to na bieżąco w miarę ich przekwitania. Podczas całego procesu pielęgnacji nie można dopuścić do tego, by zawiązywały się owoce. Cięcie przekwitłych pąków powinno odbywać się w odpowiednim czasie, czyli do połowy września wówczas pobudzone zostaną pąki boczne do powtórnego kwitnienia, co zapewni roślinie piękne i obfite kwitnienie a krzewom zapewni prawidłowy rozwój. Należy jednak pamiętać, że jeżeli będziemy róże zbyt radykalnie przycinać wpłynie to na nie niekorzystnie. Róże podczas upałów, wymagają częstego podlewania, a szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu.

Ochrona róż przed zimą

Ochrona róż przed zimą Wiadomo, że róże mają niską odporność na zimno i dlatego na zimę powinniśmy je starannie zabezpieczyć. Zabezpieczanie przed zimą powinniśmy zacząć już na początku listopada, wówczas gdy gleba zacznie przemarzać na głębokość ponad cztery centymetry. Po pierwsze powinno się zakopczykować róże. Należy to zrobić kompostem, ziemią lub odkwaszonym torfem na wysokość co najmniej 20 centymetrów. Jeżeli mamy do czynienia z różami pnącymi zabezpieczanie ich wygląda nieco inaczej. Należy róże pnące odczepić od podpór, ułożyć na ziemi i kryć słomą, lub iglakami, a ziemią obsypujemy tylko od dołu. Natomiast przy różach piennych należy je przygiąć do ziemi, jednak jest to czynność trudna i wymaga dużo wprawy, gdyż łatwo jest uszkodzić róże. Ważną zasadą jest, by co roku przyginać ją w tę samą stronę. Wówczas koronę róży należy przymocować do ziemi i następnie obsypać. Jeżeli róża ma koronę rozrośniętą, to wówczas obsypujemy ją tylko u nasady, a nie w całości. Można również w przypadku róż piennych zastosować chochoła.